Na czym polega zasada omakase w restauracjach sushi, jakie były jej początki?

2024-01-030
Na czym polega zasada omakase w restauracjach sushi, jakie były jej początki?

Wielu początkujących smakoszy może czuć się przytłoczona ilością opcji w menu w japońskiej restauracją. Z pomocą tutaj przychodzi zasada omakase, o tym czym ona jest i kiedy powstała dowiecie się z poniższego artykułu, zapraszamy!

Czym jest zasada omakase?

Omakase w języku japońskim oznacza „powierzyć komuś innemu”, to tradycja w restauracjach sushi polegająca na pozostawieniu decyzji o posiłku w rękach szefa kuchni. W omakase każdy posiłek jest dostosowany do indywidualnych preferencji gościa. Szef kuchni często zadaje pytania dotyczące preferencji i oczekiwań, aby dostosować menu. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergii lub specyficznych wymagań dietetycznych. Dzięki temu każdy posiłek jest unikalny i spersonalizowany, a gość ma pewność, że jego potrzeby zostaną w pełni uwzględnione.

Posiłki serwowane w stylu omakase często odbywają się przy barze sushi, co pozwala gościom obserwować szefa kuchni w akcji. Jest to okazja do zobaczenia, jak mistrzowie sushi z gracją i precyzją przygotowują każde danie. Prezentacja potraw, sposób ich układania na talerzu, a także kolejność podawania są starannie przemyślane, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie smakowe.

Historia omakase

Początki omakase sięgają kilku wieków wstecz, kiedy to w tradycyjnych japońskich zajazdach i herbaciarniach podróżni powierzali swoje posiłki gospodarzom, którzy z najwyższą starannością dobierali najlepsze składniki i przygotowywali posiłki. Z czasem ta tradycja przeniosła się do ekskluzywnych restauracji sushi, gdzie stała się naturalnym uzupełnieniem sztuki przygotowywania sushi​​. Na dobre, tradycja omakase rozwinęła się w Japonii w latach 90. jako odpowiedź na potrzeby klientów, którzy niewiele wiedzieli o sushi i owocach morza i nie chcieli zdradzać swojej ignorancji. Pozostawienie menu w gestii szefa kuchni było prostym rozwiązaniem, które pozwalało na serwowanie wysokiej klasy posiłków.

Dzięki omakase szef kuchni ma pełną swobodę w komponowaniu posiłku, co pozwala na pełne wykorzystanie jego kreatywności i doświadczenia. Każdy posiłek jest nie tylko dopasowany do indywidualnych preferencji gościa, ale także do sezonowości i dostępności składników.

​Spróbuj omakase w Sakana Sushi

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sushi oraz tych, którzy pragną odkryć japońską kulturę kulinarną, do przeżycia niezapomnianego doświadczenia omakase w restauracji Sakana Sushi. Poproś naszych sushi masterów o przygotowanie rolek. Szefowie kuchni z wielką pasją i umiejętnościami przygotowują wyjątkowe dania, wykorzystując najświeższe i najwyższej jakości składniki. Podczas tej wyjątkowej kolacji możecie spodziewać się interakcji z szefem kuchni, który nie tylko zaserwuje wam wyborne dania, ale również podzieli się swoją wiedzą i pasją do sushi.

Omakase to wspaniały sposób na poznanie japońskiej kuchni, warto zaufać szefowi kuchni, który wybierze dla nas najlepsze danie. Zapraszamy do rezerwacji stolika w Sakanie, mamy nadzieję, że skorzystacie z opcji omakase, nie bójcie się o to prosić!


zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. wymagane pola oznaczone są znakiem gwiazdki *adres restauracji

Sakana Sushi & Sticks Katowice
Gawronów 6/4,
40-527 Katowice


godziny otwarcia

poniedziałek – czwartek: 12:00 – 21:00
piątek – sobota: 12:00 – 22:00
niedziela: 12:00 – 21:00


zerezerwuj stolik / zamów sushi na wynos

telefon