Dlaczego sushi jest znane na całym świecie? Jak sushi zyskało ogólnoświatową popularność?

2024-02-290
Dlaczego sushi jest znane na całym świecie? Jak sushi zyskało ogólnoświatową popularność?

Sushi stało się jednym z symboli kuchni japońskiej i globalnego fenomenu kulinarnego. Oto co sprawia, że sushi jest tak popularne, jak to się stało, że zyskało tylu fanów poza Krajem Kwitnących Wiśni, podpowiemy także, kiedy sushi trafiło… do Polski. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.

Dlaczego sushi jest popularne?

Sushi cieszy się popularnością z wielu powodów. Po pierwsze, jest to danie niskokaloryczne, bogate w białko i nie zawiera cukru, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób dbających o zdrowie. Składniki takie jak ryba i owoce morza dostarczają kwasów Omega-3, ważnych dla serca, wzroku i układu nerwowego​​​​. Ponadto, sushi oferuje ogromną różnorodność smaków i form, od prostych rulonów maki po złożone nigiri i sashimi, co pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Restauracje sushi często eksperymentują z nowymi kombinacjami składników, tworząc innowacyjne i unikalne dania​
​​
Naszym zdaniem, sushi jest nie tylko jedzeniem, ale także formą sztuki. Precyzja, z jaką jest przygotowywane, oraz sposób prezentacji na talerzu sprawiają, że posiłek staje się prawdziwym doświadczeniem estetycznym.

Kiedy sushi stało się modne na świecie?

Historia sushi sięga tysiącleci, jednak w formie bliskiej współczesnej zaczęło się kształtować w połowie XVIII wieku w Japonii. Do globalnej popularności sushi przyczyniły się dwie główne fale. Pierwsza fala globalnej popularności sushi była związana z japońską imigracją na początku XX wieku, szczególnie do Stanów Zjednoczonych. Japońscy imigranci przynieśli ze sobą swoje tradycje kulinarne, w tym sushi, które początkowo było spożywane głównie wśród społeczności japońskich. Druga fala nastąpiła po II Wojnie Światowej, kiedy to otwarcie Japonii na świat i rosnące zainteresowanie kulturą japońską spowodowały, że sushi zaczęło być modnym daniem w Ameryce, a następnie rozprzestrzeniło się na inne części świata. W latach 60. i 70. XX wieku, sushi zyskało na popularności w Stanach Zjednoczonych, przede wszystkim w Kalifornii, gdzie powstały nowe formy adaptujące sushi do zachodnich gustów, jak słynna California Roll​.

Jak sushi trafiło do Polski?

Sushi zyskało popularność w Polsce podobnie jak w innych krajach, czyli dzięki rosnącej fascynacji kuchnią i kulturą azjatycką. Liczba restauracji sushi w Polsce systematycznie rośnie, a Polacy coraz chętniej eksperymentują z różnymi odmianami tego dania​​. Wśród popularnych w Polsce odmian sushi znajdują się m.in. popularne w naszym menu, uramaki, czyli odwrócone maki z ryżem na zewnątrz, często posypane sezamem, oraz gunkan maki – małe ruloniki z płatków nori, wypełnione np. kawiorem lub posiekanym sashimi​​.

Historia sushi jest wyjątkowa, jednak jedno jest pewne, na stałe zapisała się ona na naszych kartach menu. Teraz w każdym większym mieście spróbować można wyśmienitych rolek inspirowanych japońskimi smakami. Koniecznie zarezerwuj stolik u nas, nasi doświadczeni sushi-masterzy zabiorą cię w na kulinarną ucztę.


zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. wymagane pola oznaczone są znakiem gwiazdki *adres restauracji

Sakana Sushi & Sticks Katowice
Gawronów 6/4,
40-527 Katowice


godziny otwarcia

poniedziałek – czwartek: 12:00 – 21:00
piątek – sobota: 12:00 – 22:00
niedziela: 12:00 – 21:00


zerezerwuj stolik / zamów sushi na wynos

telefon