Czy sushi to dietetyczna potrawa? Po jakie potrawy w restauracji sushi warto sięgać będąc na diecie?

2024-01-280
Czy sushi to dietetyczna potrawa? Po jakie potrawy w restauracji sushi warto sięgać będąc na diecie?

Kiedy patrzymy na Japończyków, to widzimy zdrowych, szczupłych ludzi. Wielu Japończyków dożywa nawet 100 lat, możliwe, że to wszystko za sprawą sushi! Dziś sprawdzamy, czy sushi jest dietetyczną potrawą i podpowiemy, po jakie rolki sięgać w Sakanie, jeśli jesteś na diecie, czytaj dalej!

Czy sushi jest dietetyczne?

Sushi, tradycyjna japońska potrawa, zdobyła międzynarodową popularność dzięki swojemu smakowi, estetyce podania oraz percepcji jako zdrowego wyboru żywieniowego. Składające się głównie z ryżu, świeżej ryby i warzyw, sushi wydaje się być idealnym daniem dla osób dbających o dietę. Jednak rzeczywista wartość odżywcza sushi może się znacznie różnić w zależności od składników i sposobu przygotowania.
Ryż sushi jest dość kaloryczny, ponieważ zawiera sporo węglowodanów. Jednak całkowita kaloryczność dania sushi zależy od dodatków. Sosy, takie jak sojowy, czy dodatki, takie jak majonez czy tempura, mogą znacznie zwiększać zawartość kalorii, tłuszczu i sodu w sushi, co może mieć negatywny wpływ na dietę, szczególnie jeśli dąży się do utraty wagi lub kontrolowania ciśnienia krwi.

Jakie sushi na diecie wybrać?

Jeśli jesteś na diecie i chcesz cieszyć się sushi, istnieje kilka opcji, które mogą być bardziej odpowiednie ze względu na ich niższą zawartość kalorii.

Sashimi

To po prostu cienkie plasterki surowej ryby lub owoców morza bez ryżu, co sprawia, że sashimi jest niskokalorycznym wyborem bogatym w białko i zdrowe tłuszcze, szczególnie jeśli wybierzesz ryby bogate w omega-3, takie jak łosoś czy tuńczyk. Ponieważ sashimi składa się wyłącznie z ryb lub owoców morza bez dodatku ryżu, jest to potrawa o niskiej zawartości kalorii. Brak ryżu oznacza, że nie dostarcza węglowodanów, które mogą zwiększać całkowitą kaloryczność posiłku.

Nigiri

To kawałki surowej ryby podane na małych porcjach uformowanego ryżu. Każdy kawałek nigiri jest dosyć mały, co ułatwia monitorowanie ilości spożywanych kalorii. Mimo że ryż dodaje kalorii do każdego kawałka nigiri, jego ilość jest ograniczona, co pozwala na zachowanie umiarkowanej całkowitej kaloryczności posiłku.

Maki z warzywami

Rolki sushi z warzywami, takie jak ogórek (kappa maki), awokado lub rzodkiewka (oshinko maki), są dobrym wyborem, ponieważ są bogate w składniki odżywcze i błonnik, a jednocześnie niskokaloryczne.

Porady dla miłośników sushi na diecie

Aby cieszyć się sushi bez narażania się na nadmiar kalorii, warto stosować się do kilku prostych zasad. Wybieraj rolki z większą ilością warzyw i chudą rybą, taką jak łosoś lub tuńczyk. Ograniczaj spożycie ryżu, wybierając opcje z mniejszą jego ilością lub warianty z brązowym ryżem. Ponadto, zamiast słodkich sosów, postaw na sos sojowy z niską zawartością sodu i dodaj do swojego posiłku świeży imbir oraz wasabi, które dodadzą smaku bez dodatkowych kalorii.
A Ty, na jakie danie w Sakana Sushi zdecydowałbyś się na diecie? Nieśmiało przypominamy, że zamówić można nie tylko sushi, na redukcji masy polecamy naszą azjatycką sałatkę z tofu!


zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. wymagane pola oznaczone są znakiem gwiazdki *adres restauracji

Sakana Sushi & Sticks Katowice
Gawronów 6/4,
40-527 Katowice


godziny otwarcia

poniedziałek – czwartek: 12:00 – 21:00
piątek – sobota: 12:00 – 22:00
niedziela: 12:00 – 21:00


zerezerwuj stolik / zamów sushi na wynos

telefon