Jak trzymać pałeczki do sushi? Jak jeść sushi?

2022-12-191
Jak trzymać pałeczki do sushi? Jak jeść sushi?

Pałeczki jako sztućce funkcjonują od 5 tysięcy lat. Ten sposób jedzenia spopularyzował później Konfucjusz. Dziś Azjaci dalej nimi jedzą, a klienci w każdej restauracji japońskiej jak Sakana sushi otrzymują pałeczki – jak nimi jeść, czy istnieje faux-pas, którego nie powinno się robić przy stole?

Pałeczki japońskie i chińskie, czy się od siebie różnią?

Wywód na temat sztućców warto zacząć od tego, że wyróżniamy japońskie i chińskie. Pałeczki japońskie, zwane hashi mają od 18 do 20 cm i są lekko zaokrąglone. Chińskie, kuai-zi są większe, mają od 23 do 25 cm i są bardziej prostokątne. Wypadałoby też wspomnieć, że nie wszystkie potrawy, które znajdziecie w menu japońskiej restauracji, je się z pomocą pałeczek.

Istnieje jeszcze trzeci rodzaj pałeczek – saibashi, które służą Japończykom do gotowania, są one większe, mogą mieć nawet 40 cm, tymi sztućcami nie wolno jeść, ułatwiają one jedynie przygotowywanie potraw.

Pałeczki powinny być dobierane na podstawie naszej dłoni, tylko wtedy będzie nam się wygodnie jadło. Żeby znaleźć pożądaną długość, należy ustawić kciuk pod kątem dziewięćdziesięciu stopni i zmierzyć odległość czubka kciuka od końca palca wskazującego, wynik należy pomnożyć przez 1,5, takiej długości powinny być twoje sztućce. Może się okazać, że będą wygodniejsze, ale nie jest to sztywna reguła, często wystarczy po prostu odrobina praktyki i można jeść swobodnie pałeczkami każdej długości.

Jak powinno trzymać się pałeczki do sushi?

Przede wszystkim nie należy się zrażać, mało kto na początku dobrze radzi sobie z azjatyckimi sztućcami, wymagają one cierpliwości i ćwiczeń. Dopiero po jakimś czasie nabiera się wprawy, a jedzenie sushi pałeczkami staje się bardziej komfortowe.

Żeby poprawnie trzymać pałeczki, pierwszą należy umieścić w zgięciu między kciukiem a palcem serdecznym, należy ją docisnąć kciukiem, ta powinna być nieruchoma! Drugą pałeczkę zaś złap jak… długopis. Umieść ją między kciukiem a palcem wskazującym i oprzyj ją o środkowy palec. Ruchoma jest tylko górna część, podczas jedzenia porusza się tylko palec środkowy i wskazujący.

Istotne jest też samo ułożenie dłoni, część osób próbuje łapać pałeczki bliżej ich końca, nie jest to poprawny sposób i znacznie utrudnia manewrowanie nimi podczas posiłku. Polecamy umieścić je mniej więcej na środku. Ważne jest też wyrównywanie ich, tak by były ciągle w tej samej linii.

O czym pamiętać, jedząc sushi pałeczkami?

Mało kto wie, jak powinno się jeść sushi pałeczkami, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Pamiętaj o tym, by chwytać cały krążek, nie wolno ich wbijać w sam środek ryżowej kulki, jest to bardzo niekulturalne. Jeśli nie umiesz jeść sushi pałeczkami, możesz spokojnie użyć rąk! Nie powinno się ich wbijać w miseczkę ryżu – to ruch, zarezerwowany przy obrzędach zmarłych (hotoke-bashi).

Jeśli chodzi o jedzenie zupy, to najpierw powinno się zjeść same składniki, a dopiero później wypić bulion prosto z miski lub z pomocą łyżeczki. Po skończonym posiłku sztućce powinno odłożyć się na specjalną podstawkę hashioki, tak by leżały one równolegle względem siebie, nie wolno ich krzyżować!


One comment

  • patyczki sushi dla dzieci

    2022-12-31 godz. 11:56

    dla dzieciaków fajne rozwiązania ma właśnie sakana , takie pałeczki do sushi z gumką aby nie rozdzielały się podczas jedzenia sushi i łatwo łapały maki, super i jeszcze raz dzieki za pomoc

    odpowiedz

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. wymagane pola oznaczone są znakiem gwiazdki *adres restauracji

Sakana Sushi & Sticks Katowice
Gawronów 6/4,
40-527 Katowice


godziny otwarcia

poniedziałek – czwartek: 12:00 – 21:00
piątek – sobota: 12:00 – 22:00
niedziela: 12:00 – 21:00


zerezerwuj stolik / zamów sushi na wynos

telefon