Jak podaje się sushi na świecie? Czym różni się sushi przygotowywane w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Brazylii?

2023-11-260
Jak podaje się sushi na świecie? Czym różni się sushi przygotowywane w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Brazylii?

Sushi, znane na całym świecie ze swojej prostoty i świeżości, różni się w zależności od regionu i odzwierciedla lokalne smaki i tradycje kulinarne. W Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz Brazylii sushi zostało zaadaptowane w unikalny sposób. W poniższym artykule przybliżamy, jak sushi jest podawane i przygotowywane w tych trzech krajach, ukazując zarówno podobieństwa, jak i różnice w podejściu do tej kultowej japońskiej potrawy.

Jak przygotowuje się sushi w Polsce?

W Polsce sushi zostało przyjęte z otwartością, ale zauważalne są pewne modyfikacje, dostosowujące potrawę do lokalnych gustów. Polacy cenią sobie tradycje w przygotowaniu sushi, jednak często spotykane są również dania wegetariańskie. Miłośnicy potraw mięsnych również powinni znaleźć coś dla siebie, ponieważ oferta jest dość szeroka. Warto wiedzieć, że w polskim menu sushi serwowane jest z rybą na surowo, a często nawet po upieczeniu, co stanowi wyraźną różnicę w stosunku do tradycyjnego japońskiego podejścia, gdzie dominuje surowa ryba.

Jak sushi przygotowywane jest w Stanach Zjednoczonych?

W Stanach Zjednoczonych sushi przeszło prawdziwą transformację, stając się symbolem kulinarnego miszmasz, jakim jest amerykańska kuchnia. Najbardziej znane jest stworzenie urumaki, a więc odmiany maki, która odwraca tradycyjną konstrukcję rolki, umieszczając ryż na zewnątrz, a w środku awokado, ogórek i krab. To odważne połączenie składników odzwierciedla amerykańską innowacyjność i gotowość do eksperymentowania. Sushi w USA często charakteryzuje się większymi porcjami i dodatkiem lokalnych składników, jak awokado czy kremowy ser. Popularne są również tzw. California rolls oraz tempura rolls, czyli rolki z kawałkami smażonych składników, co jest odzwierciedleniem amerykańskiej fascynacji teksturami i intensywnymi smakami. Ta amerykanizacja sushi pokazuje, jak klasyczna japońska potrawa może zostać zinterpretowana i przystosowana do różnorodnych smaków i preferencji kulinarnych.

Sushi przygotowywane w Brazylii

W Brazylii, sushi nabiera wyjątkowego charakteru, łącząc japońską precyzję z brazylijską kreatywnością i zamiłowaniem do soczystych, pełnych smaku składników. Wpływy japońskie, są widoczne w autentycznych technikach przygotowania ryżu i ryb. Jednak to, co wyróżnia brazylijskie sushi, to użycie egzotycznych owoców, takich jak mango czy marakuja, które dodają potrawie słodkiego, tropikalnego akcentu. Dodatkowo, w Brazylii popularne jest sushi temperado, czyli rolki sushi z pieczoną lub smażoną rybą. Brazylijskie sushi często serwowane jest również z pikantnymi sosami, łącząc japońską elegancję z brazylijską pasją do intensywnych smaków.

Jak więc widać, w Polsce sushi łączy tradycyjne japońskie techniki z lokalnymi składnikami także serwowane na ciepło. W Stanach Zjednoczonych i Brazylii sushi ewoluowało w stronę większej kreatywności i odwagi w eksperymentowaniu, od amerykańskich California rolls i tempura rolls, po brazylijskie sushi z egzotycznymi owocami i pikantnymi sosami, świadcząc o wszechstronności i globalnym apelu tej tradycyjnej japońskiej potrawy.


zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. wymagane pola oznaczone są znakiem gwiazdki *adres restauracji

Sakana Sushi & Sticks Katowice
Gawronów 6/4,
40-527 Katowice


godziny otwarcia

poniedziałek – czwartek: 12:00 – 21:00
piątek – sobota: 12:00 – 22:00
niedziela: 12:00 – 21:00


zerezerwuj stolik / zamów sushi na wynos

telefon