Dla kogo hosomaki sushi? Czym wyróżniają się hosomaki?

2023-03-230
Dla kogo hosomaki sushi? Czym wyróżniają się hosomaki?

Sushi ma wiele różnych rodzajów, jednak niektóre ryżowe rolki są bardziej popularne od innych. Wielką sławę można przypisać właśnie kultowym hosomakom, czym one się jednak wyróżniają i dla kogo będą najlepsze?

Czym jest hosomaki sushi?

Hosomaki sushi to prawdopodobnie jedna z bardziej popularnych rolek, a to dlatego, że… jest najmniejsza. Hosomaki to najmniejszy możliwy rodzaj sushi, taki, który w zasadzie można wziąć “na jeden gryz”. Średnica takiej ryżowej rolki ma maksymalnie 3 cm. Największą cechą charakterystyczną hosomaków jest to, że mają w sobie tylko jeden składnik, rolka składa się z przyprawionego ryżu oraz z jednego dodatkowego składnika (może to być warzywo, ryba, owoc morza albo jajko).

Sama nazwa tego rodzaju sushi wzięła się od japońskiego słowa hosoi, które oznacza coś cienkiego, chudego, a dokładnie tak przecież wygląda rolka sushi hosomaki!

Różnice między futomaki a hosomaki sushi

Największa różnica między futomakami a hosomakami to wielkość. Jak już wspomnieliśmy, sushi hosomaki mają w sobie ryż i jeden składnik, futomaki natomiast mają tych składników więcej. Futomaki to grube rolki, największe z rodzaju “maki”, ich średnica może wynieść nawet 6 cm, a ich grubość może wynosić 1 cm. Mówiliśmy też, że przedrostek przed “maki” może wiele zdradzić na temat sushi, podobnie jest w tym przypadku. Nazwa futomaki pochodzi od japońskiego przymiotnika futoi, który oznacza coś grubego, tłustego, co odnosi się do bogatego wnętrza tychże rolek. W rolce futomaków możemy znaleźć warzywa, sery, ryby, owoce morza, czy nawet sosy.

Z czym można zjeść sushi hosomaki?

Sushi hosomaki ma jednorodne wypełnienie, może to być warzywo, konkretna ryba lub owoce morza. W menu Sakany możemy znaleźć hosomaki z łososiem, awokado, inne popularne opcje są z:

  • ogórkiem,
  • tykwą kanpyo,
  • rzodkiewką takuan,
  • omletem,
  • paluszkiem krabowym,
  • pieczonym łososiem,
  • tuńczykiem,
  • krewetką w tempurze,
  • węgorzem.

Dla kogo hosomaki sushi?

Sushi hosomaki ze względu na swoją wielkość dobrze sprawdzi się jako danie dla dzieci. To będzie świetny początek, jeśli chcemy zapoznać naszego malucha z azjatyckimi smakami. Duże rolki, jak uramaki czy futomaki mogą być dla dziecka zbyt duże, więc warto zacząć od hosomaków. Warianty sushi z omletem, pieczonym łososiem czy z warzywami będą odpowiednie także dla kobiet w ciąży, które nie powinny spożywać surowej ryby. Ze względu na bogatą ofertę warzywnych rolek, to będzie także odpowiedni rodzaj sushi (np. hosomaki awokado) dla wegetarian, wegan i osób, które nie jedzą ryb. Hosomaki sushi ze względu na swoją wielkość dobrze sprawdzą się też u osób, które jeszcze nie nauczyły się jeść pałeczkami. Na mniejszych rolkach można także poćwiczyć jedzenie pałeczkami, zanim przejdziemy do innych rodzajów sushi, ponieważ bogato wypełnione futomaki, czy uramaki, które po zewnętrznej stronie mają ryż, są trudniejsze do nabrania pałeczkami.

W Sakanie można śmiało zamówić zestaw hosomaków, ale są one też częścią większych zestawów na wynos, w którym znajdują się różne rodzaje rolek.


zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. wymagane pola oznaczone są znakiem gwiazdki *adres restauracji

Sakana Sushi & Sticks Katowice
Gawronów 6/4,
40-527 Katowice


godziny otwarcia

poniedziałek – czwartek: 12:00 – 21:00
piątek – sobota: 12:00 – 22:00
niedziela: 12:00 – 21:00


zerezerwuj stolik / zamów sushi na wynos

telefon