Wszystko, co musisz wiedzieć o sashimi, japońskim sposobie serwowania mięsa

2023-07-010
Wszystko, co musisz wiedzieć o sashimi, japońskim sposobie serwowania mięsa

Sashimi to tradycyjne danie japońskie, które składa się z surowych, cienko pokrojonych plastrów mięsa, zazwyczaj ryb lub owoców morza. Podczas gdy sushi jest często mylone z sashimi, różnią się one podstawowym składnikiem – sashimi nie zawiera ryżu. Dzisiaj przedstawimy oto kilka podstawowych informacji o sashimi, które warto znać.

Jakie są rodzaje sashimi?

Chociaż najpopularniejszym rodzajem sashimi jest maguro (sashimi z tuńczyka), można je przyrządzić z wielu różnych rodzajów ryb i owoców morza, takich jak łosoś (sake), krewetki (ebi) i ośmiornica (tako). W menu niektórych sushi barów występuje również sashimi z mięsa, takie jak basashi (sashimi z koniny). Inne rodzaje sashimi mogą obejmować scalone (hotate), małże (hamaguri), homara (ise-ebi), a nawet specjalne odmiany takie jak fugu (sashimi z ryby balonowej), które wymagają specjalnych umiejętności i licencji do przygotowania ze względu na ich potencjalną toksyczność.

Jak przygotowuje się sashimi?

Kluczem do przygotowania sashimi jest świeżość składników. Mięso jest zazwyczaj serwowane na chłodnym, prostokątnym talerzu, cienko pokrojone na plastrach. Tradycyjne porcjowanie różni się w zależności od rodzaju ryby lub mięsa. Przykładowo, tuńczyk jest często krojony na prostokątne kawałki, podczas gdy łosoś na skośne płaskie plastry.

Jak podaje się sashimi?

Sashimi jest często podawane z sosem sojowym, wasabi i imbirem marynowanym (gari) na boku. Imbir marynowany pełni rolę czyszczącą dla podniebienia, pozwalając na pełne doświadczenie smaku każdego kęsa, a wasabi dodaje ostrawy smak. Tradycyjnie, sashimi jest układane na chłodnym, porcelanowym talerzu, często z dodatkami w postaci liści shiso lub rzodkiewki daikon, które nie tylko dodają koloru prezentacji, ale także uzupełniają smak mięsa.

Jak spożywa się sashimi?

Sashimi jest zazwyczaj spożywane jako pierwsze danie podczas japońskiego posiłku, aby cieszyć się czystym smakiem surowego mięsa przed jedzeniem innych, mocniej przyprawionych dań. Do jedzenia sashimi używa się pałeczek, a kawałki mięsa można maczać w sosie sojowym z dodatkiem wasabi, według własnego upodobania, lecz niezalecane jest moczenie ryżu, jeżeli sashimi jest podawane z nim, ponieważ może to przysłonić delikatny smak mięsa.

Co jeszcze warto wiedzieć o sashimi?

Ze względu na surową formę podawania sashimi, bezpieczeństwo podczas posiłku jest bardzo ważne. Ryba musi być świeża i odpowiednio przechowywana, aby zminimalizować ryzyko zakażenia bakteriami lub pasożytami. W Japonii, szefowie kuchni, którzy przygotowują sashimi, przechodzą specjalistyczne szkolenia i certyfikacje.

Sashimi to nie tylko jedzenie, ale też forma sztuki. Prezentacja jest równie ważna co smak, a szefowie kuchni często układają sashimi na talerzach w artystyczny sposób, z dodatkami takimi jak liście shiso czy jadalnymi kwiatami.

Warto pamiętać, że jedzenie sashimi jest doświadczeniem, które ma na celu celebrowanie smaku i tekstury surowego mięsa. To nie tylko danie, ale też ważny aspekt kultury i tradycji japońskiej.


zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. wymagane pola oznaczone są znakiem gwiazdki *adres restauracji

Sakana Sushi & Sticks Katowice
Gawronów 6/4,
40-527 Katowice


godziny otwarcia

poniedziałek – czwartek: 12:00 – 21:00
piątek – sobota: 12:00 – 22:00
niedziela: 12:00 – 21:00


zerezerwuj stolik / zamów sushi na wynos

telefon