Japońskie szaszłyki, czyli kushikatsu

2023-05-080
Japońskie szaszłyki, czyli kushikatsu

Japońska kuchnia czasami może zaskoczyć Europejczyków różnymi specjałami o niecodziennych nazwach i sposobach podawania. Zastanawiasz się, co kryje się pod określeniem kushikatsu i jak się przyrządza to popularne danie? Poznaj japońskie szaszłyki, a odwiedzając następnym razem restaurację z azjatycką kuchnią, koniecznie będziesz chciał ich spróbować.

Co to jest kushikatsu?

Potrawy z Kraju Kwitnącej Wiśni mogą mieć niezwykły smak, którego wspomnienie na długo pozostaje w pamięci. Niektóre azjatyckie dania nie różnią się aż tak bardzo od przysmaków podawanych na talerzach w Europie. Tradycyjną japońską potrawą, która do złudzenia nieco przypomina polskie szaszłyki, jest kushikatsu przygotowywane z różnych gatunków mięsa, warzyw, owoców morza i grzybów. Składniki nadziewa się na bambusowy patyk, a następnie obtacza w panierce i smaży w głębokim oleju. Danie to znane również jako kushiage pochodzi z Osaki, trzeciego największego miasta w Japonii, a sama nazwa kushikatsu oznacza smażony kawałek mięsa na szaszłyku (od słów kushi — patyk i katsu — smażone mięso).

Jak przygotowuje się kushikatsu?

Przepis na kushikatsu wbrew pozorom nie należy do skomplikowanych. Najczęściej danie to przyrządza się z kurczaka, wołowiny, łososia, cukinii, bakłażana i boczniaków. Do przygotowania tego tradycyjnego japońskiego przysmaku można także użyć cebuli, papryki, krewetek, mozzarelli, słodkich ziemniaków czy też niezwykle popularnego w Kraju Kwitnącej Wiśni korzenia lotosu. Mięso, warzywa i grzyby należy pokroić na mniejsze kawałki, a potem nadziać na drewniane lub bambusowe patyczki. W przeciwieństwie do znanych w Polsce szaszłyków na każdym patyku umieszcza się tylko jeden rodzaj składników.

Następnie przygotowuje się specjalne ciasto z mąki, jajek i mleka. Składniki te trzeba dokładnie wymieszać, aby powstała masa o jednolitej konsystencji. Po zanurzeniu w niej szaszłyków należy je obtoczyć w panko (czyli japońskiej bułce tartej) i umieścić w rozgrzanym oleju roślinnym. Kushikatsu smaży się w głębokim tłuszczu do momentu osiągnięcia przez szaszłyki złocistego koloru. Dzięki panko są one niezwykle chrupiące i soczyste w środku.

Z jakimi dodatkami podaje się kushikatsu?

Kushikatsu można jeść bez dodatków, jednak znacznie lepiej smakują podane z sosem tonkatsu — jednym z najpopularniejszych sosów kuchni azjatyckiej. Sos tonkatsu przyrządza się z warzyw i owoców — takich jak pomidory, marchew, cebula, jabłka i śliwki — a wyrazisty smak nadają mu aromatyczne przyprawy. Zazwyczaj kushikatsu macza się w sosie tonkatsu, aby nasączyć nim potrawę, jednak istnieje również możliwość bezpośredniego polania nim szaszłyków. W Japonii kushikatstu często podaje się jako przystawkę do piwa lub whisky.

Tradycyjne japońskie szaszłyki coraz częściej pojawiają się w menu restauracji serwujących azjatyckie przysmaki, zyskując sporą popularność obok sushi. A Ty próbowałeś już kiedyś kushikatsu? Jeśli nie, to może warto skusić się na to niezwykłe danie przy okazji następnej wizyty w restauracji z japońskimi specjałami?


zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. wymagane pola oznaczone są znakiem gwiazdki *



adres restauracji

Sakana Sushi & Sticks Katowice
Gawronów 6/4,
40-527 Katowice


godziny otwarcia

poniedziałek – czwartek: 12:00 – 21:00
piątek – sobota: 12:00 – 22:00
niedziela: 12:00 – 21:00


zerezerwuj stolik / zamów sushi na wynos

telefon