Japonia jako kraj ma bardzo bogatą historię grillowanych dań. Popularne są takie dania jak yakitori czy kushikatsu, w kraju kwitnącej wiśni znajdują się nawet specjalne restauracje, w których można grillować przy stole! W dzisiejszym artykule przedstawimy wam najpopularniejsze japońskie grilowane szaszłyki – yakitori.
Co to jest yakitori?
Yakitori pochodzi od dwóch japońskich słow yaki i tori, pierwsze z nich oznacza grillować, a drugie mięso z kurczaka, czyli yakitori to w dosłownym tłumaczeniu grillowane mięso z kurczaka. Tradycyjnie tak właśnie wyglądało yakitori, dziś możemy spróbować wiele różnych odmian tych popularnych japońskich szaszłyków. Co ciekawe, taki szaszłyk często zawiera różne kawałki danego mięsa. Na jednym patyku można często spróbować piersi, żołądki czy serca.
Historia yakitori
Szaszłyki yakitori Japończykom są znane już od kilkuset lat. Pierwsze zapiski na temat tej potrawy pochodzą aż z VIII wieku, kiedy w kraju coraz popularniejsze były dania z drobiu. Yakitori w formie szaszłyków zaczęły być popularne mniej więcej w okresie Taishō, wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze stoiska (yatai) z grillowanymi przysmakami. Kiedyś było to danie zarezerwowane wyłącznie dla osób zamożnych, dziś może go skosztować każdy. To danie na dobre zagościło w japońskiej sztuce kulinarnej dopiero po II wojnie światowej, to dopiero wtedy Japończycy zaczęli częściej wykorzystywać kurczaka do swoich dań.
Jakie szaszłyki yakitori można zjeść?
Kiedyś te japońskie szaszłyki można było zjeść tylko z kurczaka, obecnie popularne są także inne rodzaje mięsa, ale nie tylko. Inne wersje yakitori z menu Sakany zawierają:
- łososia,
- krewetki,
- wołowinę,
- ośmiornicę
- małże,
- boczek.
Ponadto w Sakana Sushi można spróbować wegetariańskich yakitori z bakłażana i cukinii!
Jaki sos do yakitori?
Yakitori podaje się także ze specjalnym sosem, najczęściej do tego dania wykorzystuje się sos teriyaki, który składa się z sosu sojowego, miodu, octu ryżowego, czosnku i oleju sezamowego. Jest on gęsty, słodki i słony zarazem, sos teriyaki świetnie pasuje do szaszłyków. W Sakanie podajemy także szaszłyki z solą czosnkową lub z sosem sezamowym, lub słodkim sosem wasabi.
Yakitori a kushikatsu, czym się różnią?
Ludzie dość często mylą yakitori z innym popularnym japońskim daniem na patyku – kushikatsu. Kushikatsu to również potrawa na szaszłyku, jednak przygotowuje się ją inaczej. Kushikatsu to danie smażone na głębokim tłuszczu, yakitori jest zaś grillowane.
Kiedy zamówić yakitori w restauracji?
Yakitori to danie tsumamimono, czyli posiłek idealny do piwa czy alkoholu. My Polacy przy piwie uwielbiamy spożywać karkówkę z grilla, Japończycy – yakitori. Szaszłyki z kurczaka będą zatem świetnym wyborem, jeśli chcesz w japońskiej restauracji spróbować także alkoholu, piwa czy np. sake.
Yakitori są pełne smaku, jeśli zatem odwiedzasz japońską restaurację, a nie masz ochoty na sushi, zamów japońskie szaszłyki! Z pewnością nie wyjdziesz głodny i niezadowolony.