Sushi to danie, które Japończycy jedzą od wieków, na ich talerzach zawitało już w okresie Edo. Dziś mamy zamiar bliżej przybliżyć wam jeden z najstarszych rodzajów sushi – Nigiri. Czytajcie dalej, jeśli chcecie się dowiedzieć, co to jest nigiri, z czym to się je i najważniejsze, jak takie sushi zjeść!
Czym jest nigiri sushi?
Sushi nigiri to najpopularniejszy rodzaj sushi, a zarazem najstarszy, z pewnością kojarzycie kulkę ryżu, na której położony jest świeży, surowy łosoś, to właśnie nigiri. Pierwsze sushi przyrządzano już w epoce Edo, wtedy łączono surową rybę z zamarynowanym w occie ryżem.
Ciekawostką jest to, że nazwa nigiri pochodzi od słowa, które w wolnym tłumaczeniu oznaczają “dwa palce” – w ten sposób określano porcję ryżu potrzebną do przygotowania tej potrawy. Formowano ryżowe kulki (tę czynność ugniatania ryżu nazwany nigiru), które przykrywało się skorupiakami lub kawałkami ryby, niektórzy przed dodaniem mięsa, smarowali ryż pastą wasabi. Dopiero po pewnym czasie Japończycy stwierdzili, że ryż można owinąć w glon nori i tak powstały już inne rolki, które możecie znaleźć w menu Sakana Sushi.
Jak robi się nigiri sushi?
Nigiri nie jest trudne do przygotowania. Na samym początku sushi master musi ugnieść ryż zwilżoną dłonią, tak, by ulepić odpowiedniej wielkości kulkę. Następnie przystępuje on do przygotowania ryby, którą położy na wierzch. Każdy rodzaj podaje się ze świeżej ryby, dlatego też poszczególne składniki przygotowuje się tuż przed serwowaniem potrawy. W przypadku nigiri z krewetką, sushi master musi najpierw usunąć niejadalne części, jak głowotułowie, czy wachlarz ogonowy, następnie mięso z krewetki odpowiednio się przyrządza, zostawiając tylko najsmaczniejsze części mięsa.
Z jakich ryb przygotowuje się nigiri?
Nigiri sushi najczęściej przygotowuje się z surowych ryb, w Sakanie zjesz nigiri z:
- łososiem,
- tuńczykiem,
- okoniem morskim,
- doradą,
- seriolą,
- węgorzem.
Jednak równie popularne są sushi z owocami morza, jak nigiri z krewetką czy z małżami świętego Jakuba.
Czy można zamówić nigiri sushi bez surowej ryby?
Jak najbardziej można zamówić nigiri bez surowej ryby, w naszym menu znajdują się zarówno opcje wegetariańskie, o których wspomnimy za chwilę, jak i te, bez ryby. Osoby, które nie przepadają za smakiem surowej ryby, a które chciałyby skosztować nigiri, mogą zamówić sushi z marynowaną wołowiną.
Czy można przygotować nigiri sushi bez ryby?
Nigiri można przygotować także w wersji bezmięsnej. Wegetarianie mają dwie propozycje do wyboru. Nasz doświadczony kucharz może przygotować sushi z tamago, czyli z omletem jajecznym lub z awokado.
Jak jeść nigiri?
Nigiri z łososiem czy krewetką je się dokładnie tak samo, jak inne rodzaje tego dania. Jedną sztukę możemy złapać pałeczkami lub wziąć w palce, następnie moczymy kawałek w sosie sojowym, w przypadku nigiri warto robić to stroną górną, dzięki temu unikniemy dostania się ryżu do naszego talerzyka z sosem sojowym.
Teraz już prawdopodobnie wiecie o sushi nigiri wszystko, co trzeba. Mamy nadzieję, że przy następnej wizycie w Sakanie zamówicie np. nigiri z łososiem i sami przekonacie się, dlaczego to jest właśnie najpopularniejszy rodzaj sushi!