6 ciekawostek o sushi. Co warto wiedzieć o sushi?

2024-09-240
6 ciekawostek o sushi. Co warto wiedzieć o sushi?

Obecnie sushi jest już znane w każdym zakątku świata, a sushi masterzy podają tę potrawę w wielu niezwykłych wariantach. Co jednak warto wiedzieć o tym daniu? Poznaj 6 ciekawostek o sushi, które pozwolą Ci odkryć nowe oblicze tej potrawy.

  1. Początki sushi nie mają związku z ryżem
  2. Wasabi jako naturalny środek antybakteryjny
  3. Sushi nie zawsze oznacza surową rybę
  4. Trzeba przejść wieloletnie szkolenie, żeby zostać itamae
  5. Sushi może być naprawdę drogie
  6. Fugu, czyli ryzykowna przyjemność

Początki sushi nie mają związku z ryżem

Sushi, choć dziś jest kojarzone z japońską kuchnią, swoje początki miało zupełnie inne. Pierwotnie ryż nie był spożywany, a jedynie wykorzystywany do fermentacji i konserwacji ryb. Przez wieki metoda ta ewoluowała. Około XVIII wieku w Japonii zaczęto spożywać zarówno ryż, jak i rybę, co stało się zalążkiem współczesnego sushi. W Edo (obecnym Tokio) danie to szybko zyskało popularność jako potrawa typu fast food. Początkowo sushi serwowano głównie na targach rybnych, jednak w miarę upływu czasu danie to zaczęło ewoluować, a współczesne jego formy są bardziej wyrafinowane. Mimo licznych modyfikacji potrawa ta zachowała swoje tradycyjne korzenie, będąc jednocześnie symbolem japońskiej kuchni na całym świecie.

Wasabi jako naturalny środek antybakteryjny

Wasabi, które obecnie jest podawane razem z sushi, pierwotnie miało chronić przed pasożytami i bakteriami znajdującymi się w surowej rybie ze względu na swój ostry smak. Dziś, dzięki nowoczesnym metodom konserwacji, nie jest to już konieczne. Warto jednak pamiętać, że wasabi wciąż dodawane jest do sushi ze względu na tradycję.

Sushi nie zawsze oznacza surową rybę

Mimo że sushi kojarzy się z surową rybą, nie każda wersja tego dania ją zawiera. Istnieje wiele rodzajów tego dania, w których składnik ten jest gotowany, smażony, a nawet pieczony. Popularne są także wegetariańskie wersje rolek, które nie zawierają ryb ani owoców morza, ale wykorzystują warzywa i inne dodatki, jak np. awokado czy tofu. Dzięki temu sushi stało się niezwykle uniwersalnym daniem, dostosowanym do różnych preferencji smakowych​.

Żeby zostać itamae, trzeba przejść wieloletnie szkolenie

Sushi mistrzowie muszą przejść długą i wymagającą ścieżkę, aby zdobyć tytuł itamae. Proces szkolenia może trwać nawet 10 lat i z reguły zaczyna się od nauki podstawowych umiejętności, takich jak krojenie ryb i przygotowywanie idealnego ryżu. Tylko nieliczni osiągają poziom mistrzowski, co sprawia, że sushi przygotowane przez takich kucharzy uznawane jest za prawdziwe dzieło sztuki​.

Sushi może być naprawdę drogie

Sushi może być także niezwykle kosztownym przysmakiem. Przykładem jest rekordowy zakup tuńczyka błękitnopłetwego, który został sprzedany za 1,8 miliona dolarów na aukcji w Tokio. Ryba ta ważyła 222 kilogramy i była przeznaczona do przygotowania sushi.

Fugu, czyli ryzykowna przyjemność

Jednym z najbardziej ryzykownych rodzajów sushi jest fugu przygotowywane z ryby rozdymki, której organy zawierają śmiertelnie niebezpieczną toksynę. Tylko specjalnie licencjonowani kucharze mają prawo przyrządzać to danie, ponieważ niewłaściwe sposób podania może prowadzić do śmierci konsumenta. Nawet cesarz Japonii ma zakaz spożywania fugu, ze względu na ryzyko.

Sushi to zdecydowanie potrawa z wieloletnią tradycją i niezwykle ciekawą historią. Obecnie danie to jest znane i cenione na całym świecie. Słyszałeś już wcześniej o którejś z tych ciekawostek? A może znasz jeszcze inne fakty o sushi? Daj znać w komentarzu poniżej.


zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. wymagane pola oznaczone są znakiem gwiazdki *



adres restauracji

Sakana Sushi & Sticks Katowice
Gawronów 6/4,
40-527 Katowice


godziny otwarcia

poniedziałek – czwartek: 12:00 – 21:00
piątek – sobota: 12:00 – 22:00
niedziela: 12:00 – 21:00


zerezerwuj stolik / zamów sushi na wynos

telefon